Paragon z urzadzenia fiskalnego

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić sprzedaż w naszym kraju są zobowiązani do jej rejestrowania, czyli mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dla nowych firm kwota, od której pojawia się obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej czy drukarki fiskalnej to obecnie 20.000 zł. Na naszym rynku są dostępne dwa rodzaje urządzeń rejestrujących sprzedaż.

Zaliczamy do nich kasy i drukarki fiskalne. Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać niemal identycznie. Różnią się przede wszystkim tym, że zakup kasy fiskalnej novitus bono jest tańszym przedsięwzięciem, gdyż nie wymaga ona podłączenia do komputera. Drukarka fiskalna za pomocą specjalnego oprogramowania współpracuje z komputerem, musi być do niego podłączona np. za pomocą złącza USB. Paragon z drukarki fiskalnej niczym nie różni się od paragonu z kasy fiskalnej i tak samo stanowi dowód zakupu. W przypadku drukarek, różni się tylko sposób archiwizowania sprzedaży. Zamiast drugiej rolki, drukarki mają wbudowane specjalne karty pamięci do przechowywania danych. Dzięki połączeniu drukarki fiskalnej z komputerem, można korzystać z szeregu przydatnych funkcji, takich jak monitorowanie sprzedaży, generowania raportów, przygotowywania zestawień np. produktów słabo rotujących, lub najlepiej się sprzedających. Możliwe jest także kontrolowanie poszczególnych kasjerów, ocenianie ich wydajności lub uczciwości i rzetelności.
Każdy paragon z drukarki fiskalnej powinien posiadać dane firmy, NIP, nr paragonu, listę artykułów wraz ze stawką VAT, wartość sprzedaży, datę,  nr kasjera oraz unikalny numer kasy rejestrującej.
W ostatnich miesiącach paragony oczywiście kojarzą się wszystkim z Narodową Loterią Paragonową. O ile wcześniej nie zawsze odbieraliśmy od sprzedawców dowody zakupu, o tyle teraz każdy biorący udział w losowaniu i marzący o wygranej, skrupulatnie zbiera i rejestruje w systemie swoje paragony. Akcja społeczna na pewno odniesie zamierzony skutek i być może wyrobi w nas pożyteczny nawyk zachowywania paragonu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl