Mikroskop optyczny schemat

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do pisania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez system optyczny. Mikroskopy produkują się głównie z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy nazywa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), są również używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z nauk ścisłych. Badany obiekt uważany jest łatwo przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest właściwa przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest związana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, działaj we dzisiejszych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.