Jak walczyc z seksoholizmem

Seksoholizm to związanie od seksu - choroba, pokazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i energie fizycznej, w który te potrzeby panują nad innymi, będąc o sensie życia". Okazuje się na rozmaite sposoby - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z uwagi na trwającą w dzisiejszych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i zezwolenia na różne zachowania seksualne problem pewno być bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z aktualnym punktem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doświadczeń seksualnych - w dalekich strukturach i formach. Seksoholik zatem nie koniecznie stereotypowy macho, jednak taki obraz jawi się w głowach dużo osób. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych zachowań leży stała chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest zabiegiem na zwiększenie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak stres i stres.

Do rozwoju grypy mogą dodać się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, jaka jest zły wpływ na inne dziedziny życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą sprawić do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Projektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak żeby akt seksualny nie był tylko preparatem do zaspokojenia atawistycznego popędu, lecz także zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.