Endometrium endometriosis

dobór zabezpieczeńDobór zabezpieczeń przeciwwybuchowych - instalacje odpylające oraz centralnego odkurzania

Endometrial scratching ( z ang.) to badany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w końca zwiększenia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można odbyć w różnoraki forma. Zazwyczaj używa się do owego przedmiocie sterylnej i jednorazowej sondy (pipelli). Sposób ten tworzony jest pod stałą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest relatywnie niewielka. Rzadziej procedurę układa się histeroskopowo (tylko pod opieką lekarza).
Zabieg endometrial scratching jest trochę ważnych zalet. Wg badań poprawia on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które przechodzą na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy kobiety jest bowiem kluczowym czasem i kieruje do dalszego prawidłowego przebiegu ciąży. Jest toż także zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy jednakże nie właśnie z wartości zarodka, który zależy transferowi, a i z samych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym stanowi endometrium? To nic nowego jak błona śluzowa macicy. Jest ona daleko przyjemna na hormony steroidowe, zaś w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega znacznym nowościom w drugich momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek wybierających się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w terminie jajeczkowania, i w nowej fazie cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które ukończyły już menopauzę i kierują hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Kobiety nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po okresie pokwitania endometrium większe niż 12 mm może wskazywać nawet o kształtującej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zrobiona jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa ważna to “materiał zapasowy”, z którego na starcie kolejnego etapu przekonuje się warstwa czynnościowa.