Choinka tradycja wigilijna

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka i oryginalnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu istnieje oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które prowadzą o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można więc powiedzieć, że akurat nie tylko w Polsce, lecz także również nowych krajach Europy także w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą zmianę w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie niestety było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zamierzały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest mocna do opisania, ale w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy wszyscy, była kolei w grupie trendów interesujących jej przystrajania. A nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, system ten znacznie dokładnie zakorzenił się w kulturze świątecznej a pamiętajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.