Bezplodna zona

Chęć założenia rodziny często przypisuje się nie ale z podjęciem decyzji o małżeństwie, a także z chęcią bycia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w moc wypadkach z nowych przyczyn pokazuje się to ciężkie i należy podjąć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn podejmowania przez pary metody in vitro jest rzeczywiście wiele. Pewno toż stanowić np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u osoby albo stosunkowo proste parametry męskiego nasienia. Czasem te, mimo wielu badań, ukazuje się, że specjaliści nie są w bycie wskazać przyczyny niepłodności plus tym jedynym zastosować odpowiednich metod jej leczenia. Kiedy inne metody zapłodnienia zawiodą, pary przyjmują się głównie na zapłodnienie sztuczne, czyli takie, które przeprowadza się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z ostatniego rodzaju rozwiązania często więc mają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do własnego zapłodnienia. Technologia ta zajmuje nadal wiele kontrowersji, tylko dla wielu par chcących mieć potomstwo jest typowym wyjściem.

Warto też wspomnieć, że planując się na taką metodę należy zdecydować lub będziemy otrzymywać z nasienia naszego męża czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wybiera tę główną możliwość. Pierwsza wizyta u specjalisty połączona jest ze długą ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie przeprowadzało się wcześniej, należy też dać ze sobą pełną dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a jeszcze zarządza jej szereg innych badań. Natomiast mężczyzna pragnie mieć zbadane nasienie, poza tym sprawia skierowanie do indywidualnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często objawiają się potrzebne też inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie kończy się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Następny krok to pobranie zarówno nasienia mężczyzny, jak i komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu stają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika zaczyna się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.