Anulowanie paragonu na kasie fiskalnej

Kojarzysz taką sytuację? Jesteś w sklepie, wykładasz swoje produkty na ladę i kiedy przychodzi twoja kolej, sprzedawczyni skanuje kody poszczególnych produktów. Na pewno wiesz dobrze, o czym mowa, każdy bywa w sklepach. O ile stanie w długiej kolejce nie jest przyjemne, to moment, gdy twoje produkty lądują w siatkach, jest ogromną ulgą. Niestety, nie zawsze jest kolorowo. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy produkt zeskanuje się podwójnie, jego cena jest niezgodna z tą, która widniała na półce sklepowej, lub też kasjerka wprowadził błędną stawkę podatku. Jeśli paragon nie został zakończony i wydrukowany, można go spokojnie anulować lub stornować na kasie. Problem pojawia się, gdy błąd zauważamy dopiero po wydrukowaniu paragonu. Ups! Sprzedawczyni jest zakłopotana, klienci w kolejce ostentacyjnie wzdychają, lamentują i mruczą niezidentyfikowane słowa pod nosem. I co wtedy? Czy jest wtedy możliwe anulowanie paragonu na kasie fiskalnej?

Zazwyczaj w takim momencie wszyscy są poddenerwowani. Chociaż tak naprawdę to kwestia dwóch minut i sprawa jest rozwiązana.
Błędnie wystawiony paragon trafia do ewidencji oczywistych pomyłek. Tam czeka na sporządzenie stosownego protokołu. We wpisie trzeba podać wartość brutto i podatek danego produktu, a także podać krótki opis przyczyny i okoliczności błędu. I to wszystko! Specjalne oprogramowanie dla sklepu jest w stanie poradzić sobie z taką sytuacją szybko i sprawnie.  A sprzedawca może ponownie nabijać twoje produkty i po chwili wychodzisz ze sklepu. Obładowany i zadowolony, że wszystko się udało.

Ewidencja (i wszystkie wpisy w niej umieszczone) jest później podstawą do ujęcia korekty sprzedaży. Sprzedawca wszystkie błędnie wystawione paragony podpina do ewidencji. Odlicza wartość paragonu od obrotu i sprzedaży z raportu dobowego tego dnia. A później podobnie postępuje przy sporządzaniu raportów okresowych i miesięcznych.

Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Osoba prowadząca sklep zna przecież podstawy księgowości – inaczej nie poradziłaby sobie w prowadzeniu własnej działalności. Sporządzanie takich raportów nie powinno więc sprawiać jej problemów, a w razie kłopotów można zasięgnąć pomocy znajomej osoby, która zajmuje się księgowością.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl